Obiad powinien być najbardziej sytym i pożywnym posiłkiem w ciągu całego dnia. Jednak wymyślanie dobrych i urozmaiconych potraw może być nieco kłopotliwe. Często zdarza się tak, że zaczyna brakować inspiracji i dania obiadowe zamieniają się w odgrzewane kotlety lub wielodniowe zupy.
Pomysły na obiad dla dzieci
Dobrym pomysłem jest zaplanowanie tygodniowych zakupów pod kątem codziennych obiadów. Można wówczas przewidzieć, że ugotowana w poniedziałek pomidorowa, posłuży jako baza pod sos do klusek we wtorek. Dzieci bardzo lubią takie proste, popularne dania. Ugotowane mięso z rosołu można z powodzeniem wykorzystać na farsz do pierogów w środku tygodnia. Dzięki planowaniu łatwiej jest odpowiedzieć sobie, co na obiad dla dzieci przygotować każdego dnia.
Czy obiad zawsze musi być dwudaniowy?
Wiele mam jest przekonanych, że każdego dnia należy szykować obiad złożony z dwóch dań. Tymczasem jest wiele bardzo pożywnych potraw, które z powodzeniem zastąpią dwudaniowy zestaw. Jednogarnkowy gulasz zrobiony z delikatnego mięska i kolorowych warzyw może być doskonałą alternatywą dla zupy i mięsa z ziemniakami.
Kolejną propozycją są naleśnikowe paszteciki podawane z delikatną zupą buraczkową. Paszteciki można połączyć z innymi warzywnymi zupami, takimi jak zupa dyniowa lub z brokułów i porów.
Szybkie obiady z piekarnika
Pieczone potrawy są zdrowe i szybkie w przygotowaniu. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy mają mniej czasu na gotowanie. Dania z piekarnika są o wiele korzystniejsze dla dzieci niż te smażone na szybko na patelni. W celu przygotowania szybkiego dania z piekarnika wystarczy wybrane składniki ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Mogą to być różne rodzaje mięsa lub ulubione warzywa dzieci. Wszystko należy polać oliwą, delikatnie doprawić najlepiej ziołami i zapiekać od kilku do kilkudziesięciu minut. Równie proste w przygotowaniu są ziemniaczane i makaronowe zapiekanki, które dla smakowitego wyglądu warto przyrządzić z beszamelowym sosem.
Zdrowy i pożywny obiad dla nastolatków
W dobie fast foodów i jedzenia śmieciowego trudno namówić nastolatków na jedzenie zdrowych warzyw. Rozwiązaniem mogą być pyszne wielowarzywne, kremowe zupy. Zmiksowane warzywa dobrze doprawione i podane z wiórkami żółtego sera oraz pikantnymi grzankami skuszą nawet najbardziej wybrednego młodego człowieka. W zupach-kremach mamy mogą przemycić najróżniejsze warzywa: od pomidorów, po ogólnie nie lubiane przez dzieci, brokuły, kalafior, por lub seler.