Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Gry i zabawy rodzinne. W co się bawić wspólnie z dziećmi

24 stycznia 2022 gry i zabawy rodzinne


Przychodzi weekend. Rodzice zaplanowali całe dni od A do Z. Dużo świeżego powietrza, ruchu, atrakcji. Wszystko dla wspaniałego, rodzinnego czasu. I może nieco dla spokojnego wieczoru we dwoje. Sobotni poranek wita jednak deszczem, chmurami i zimnem. Co robić? Jak zagospodarować ten czas, by nadal było ciekawie i przyjemnie? Sprawdźmy, jakie gry i zabawy rodzinne możemy zaoferować naszym dzieciom.

Zabawy ruchowe dla małych i dużych

Wiele zależy od wieku pociech, jednak należy pamiętać, że każdą, nawet najbardziej klasyczną zabawę, można urozmaicić, żeby była bardziej wymagającą dla starszych dzieci. Dom lub mieszkanie to jeden wielki plac zabaw. Chowanego można więc połączyć z cicuciubabką, tor przeszkód, w którym nie można stanąć na podłodze może obejmować cały dom, a w berka (aby nie rozwijać niebezpiecznych prędkości) można grać skacząc na jednej nodze. Dobrze sprawdza się również przenoszenie „gier chodnikowych” na podłogę mieszkania. Klasy można zaznaczyć taśmą malarską. Papierowa kostka z kolorami przyda się do domowej wersji twistera, gdzie stajemy na wyciętych, kolorowych kółkach przyklejonych do podłogi. Grę w „Czekoladę” w której musimy przejść wszystkie pola wymieniając rzeczy z konkretnej kategorii można stworzyć na kartkach A4 i nakleić na panele w salonie. Przy robieniu tego typu gier uczestniczyć może cała rodzina, co samo w sobie staje się atrakcją.

Własne gry planszowe

Są rodziny, które uwielbiają gry planszowe i na takie deszczowe dni mają ich bogaty wybór. Co jednak, gdy wszystkie tytuły zostały ograne, albo dysponujemy ich znikomą ilością? Nic straconego. Tworzenie własnej gry, wymyślanie jej zasad, malowanie planszy to doskonała zabawa pobudzająca kreatywność. Pionkami mogą zostać dowolne rzeczy z domu, a kostkę można wyciąć i złożyć z papieru. Co więcej planszą może stać się dywan, a pionkami uczestnicy. Stworzenie klasycznego wyścigu do mety zajmuje niewiele czasu, a taka gra „chodzona” na własnych nogach jest niebywale wciągająca. Przy większym zaangażowaniu można stworzyć karty np. z zadaniami ruchowymi lub żetony do zbierania za wykonywanie dodatkowych czynności.

Nie takie multimedia straszne

Choć cyfrowa zabawa nie powinna zajmować większości czasu naszych dzieci, to nie wolno zapominać, że dzisiejsze multimedia oferują całą pulę gier rodzinnych. Szczególnie na konsolach można się zaopatrzyć w tytuły zarówno do klasycznej gry na padach w kilka osób, jak i rodzinnej rozrywki, w której ruch jest równie ważny, co inne aspekty. Mamy do wyboru klasyczne quizy, gry taneczne oraz ruchowe do których często nie potrzeba dodatkowego sprzętu, a wystarczy jedynie telefon. To wciągająca rozrywka, która w odpowiedniej dawce będzie na pewno bardzo zajmująca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Korzyści płynące z chodzenia na plac zabaw

Redakcja misialala.pl

Zespół miłośniczek dzieci, mody i zdrowia. Dzielimy się poradami dotyczącymi wychowania i spędzania czasu z dziećmi, pomysłami na stylizacje modowe i doradzamy w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym
Bezpieczeństwo dziecka w podróży: co warto wiedzieć?
Rozwój mowy u dzieci: kiedy i jak wspierać?

Jesteś zainteresowany reklamą?