Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Depresja u dzieci – skąd się bierze?

24 stycznia 2022 depresja u dzieci


Depresja nie jest chorobą wyłącznie osób dorosłych. Może ona rozwinąć się także u nastolatków czy nawet jeszcze młodszych dzieci, objawiając się zwykle wyraźnie osłabionym samopoczuciem, ciągłym zmęczeniem, spadkiem energii, utratą pewności siebie, ograniczeniem kontaktów z rówieśnikami i ucieczką w używki czy gry komputerowe. Skąd się jednak ta depresja u dzieci w ogóle bierze? Otóż można wskazać na cztery grupy odpowiadających za nią czynników.

Czynniki biologiczne

Depresja nie musi być wcale reakcją organizmu na jakąś traumę czy bolesne przeżycie. Może być ona pojawić się niemalże bez przyczyny, a przynajmniej bez widocznej przyczyny, bo z powodu nieprawidłowych zmian w organizmie. Najczęściej chodzi tu o różnego rodzaju zaburzenia hormonalne (np. niedobór pewnych hormonów) oraz niewłaściwą pracę neuroprzekaźników występujących w mózgu.

Czynniki genetyczne

Oczywiście nie można zakładać, że jeśli osoba dorosła cierpi na depresję, jej dzieci na pewno też na nią zachorują, jednakże jest to na pewno bardziej prawdopodobne niżeli w przypadku dziecka rodzica, który takich problemów nie ma. Czynniki genetyczne odgrywają sporą rolę w rozwoju zaburzeń i chorób psychicznych. To, że depresja częściej dotyka te dzieci, w których rodzinach już ona występowała, zostało udowodnione naukowo, a genów niestety nie da się zmienić.

Czynniki psychologiczne

W tym momencie to jednak właśnie one najczęściej doprowadzają do rozwoju zaburzeń psychicznych u osób młodych. Depresja u dzieci zazwyczaj po prostu reakcją organizmu na nadmierną ilość negatywnych emocji, które z kolei są efektem pewnych przeżyć lub nawet sposobu myślenia. Niektóre dzieci czują się gorsze od innych. Ich rodzice mniej zarabiają, więc nie są w stanie dorównać rówieśnikom pod względem markowego ubioru, posiadanych sprzętów czy wakacji za granicą. Brak wiary we własne umiejętności i wiążąca się z nim niska samoocena też bardzo często wywołują depresję. W przypadku gdy wynika ona z wystąpienia tego rodzaju czynników psychologicznych, zawsze należy ją leczyć terapeutycznie, a nie wyłącznie farmakologicznie.

Czynniki środowiskowe

Czynnikami środowiskowymi są zwykle traumy i różne trudne wydarzenia, na których wystąpienie dziecko nie ma żadnego wpływu. Przykładem czegoś takiego będą m.in. śmierć bliskiego, rozwód rodziców albo doświadczanie przemocy (fizycznej bądź psychicznej) ze strony podopiecznych. Coraz częstszą przyczyną depresji u dzieci bywa też alkoholizm rodziców. Takie sytuacje są bolesne dla każdego, więc tym bardziej dla małego dziecka lub nastolatka.

Moda w pracy: jak połączyć elegancję z wygodą

Redakcja misialala.pl

Zespół miłośniczek dzieci, mody i zdrowia. Dzielimy się poradami dotyczącymi wychowania i spędzania czasu z dziećmi, pomysłami na stylizacje modowe i doradzamy w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym
Bezpieczeństwo dziecka w podróży: co warto wiedzieć?
Rozwój mowy u dzieci: kiedy i jak wspierać?

Jesteś zainteresowany reklamą?