Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak długo fotelik powinien towarzyszyć dziecku w podróżowaniu samochodem?

24 stycznia 2022 do kiedy dzieci muszą jeździć w foteliku


Już od wielu lat istnieje obowiązek wożenia dzieci najpierw w odpowiednim nosidle, a później w foteliku dostosowanym do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, zwłaszcza w ekstremalnych sytuacjach, jak gwałtowne hamowanie lub kolizje drogowe. Jak długo obowiązuje taka zasada? Do kiedy dzieci muszą jeździć w foteliku?

Kiedy fotelik nie jest obowiązkowy?

Obowiązek wożenia dzieci w fotelikach do 12. roku życia został zniesiony. Dla niektórych rodziców do dobra, a dla innych nieco gorsza informacja. Obecnie z obowiązku wożenia dziecka w foteliku zwalnia określony wzrost dziecka i jest to 150 cm lub 135 cm, kiedy nie można dobrać do postury i wagi dziecka odpowiedniego fotelika. W trym drugim przypadku jednak dziecko może siedzieć wyłącznie na tylnym siedzeniu i musi mieć zapięte pasy.

Dlaczego zrezygnowano z granicy wieku? Bo zbyt często wiek 12 lat nie pokrywał się z odpowiednim wzrostem lub możliwością zakupu fotelika, który jednocześnie jest bezpieczny, ale i wygodny dla użytkownika.

Co jest istotne przy wyborze fotelika?

Fotelik musi być dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka, ale i pasować do wyprofilowania kanapy lub fotela w samochodzie. Należy go przymocować pasami zgodnie z załączoną instrukcją, tak aby nie przechlał się w żadną stronę z byle powodu. Niektóre dzieci są bardzo ruchliwe i trudno im wysiedzieć spokojnie nawet podczas krótkiej podróży z domu do przedszkola lub do szkoły. A to także może mieć wpływ na stabilność fotelika, który nie został prawidłowo zamontowany.

Dodatkowe środki ostrożności

Jeśli to możliwe, dziecko powinno siedzieć w foteliku z tyłu, a obok niego powinna siedzieć dorosła osoba kontrolująca, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego podczas jazdy. Dotyczy to szczególnie najmłodszych dzieci. W innym przypadku, gdy autem jadą tylko kierowca i dziecko, najlepiej posadzić je za siedzeniem pasażera. W ten sposób osoba kierująca autem może łatwo odwrócić głowę, aby skontrolować, co dzieje się.

Regularne wymienianie fotelików

Jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej. ale zawsze należy wymienić fotelik na nowy, większy, natychmiast gdy zajdzie taka potrzeba. Za mały lub za duży fotelik nie spełnia swoich podstawowych zadań.

Foteliki najlepiej kupować w dobrych sklepach z artykułami dziecięcymi. Można mieć wtedy pewność, że zakupiony artykuł właściwie spełnia wszystkie normy. Jeśli dostaje się fotelik z drugiej ręki, warto go dokładnie obejrzeć, czy nie widać zniszczeń, mogących mieć negatywny wpływ na jego użytkowanie.

Czy warto jechać na obóz

Redakcja misialala.pl

Zespół miłośniczek dzieci, mody i zdrowia. Dzielimy się poradami dotyczącymi wychowania i spędzania czasu z dziećmi, pomysłami na stylizacje modowe i doradzamy w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Buty profilaktyczne dla dzieci
Rowerki biegowe dla dzieci
bajkowe urodziny dla dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?