Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały?

24 stycznia 2022 jak mówić żeby dzieci nas słuchały


Rodzice często miewają trudności w efektywnym komunikowaniu się ze swoimi dziećmi i to niezależnie od ich wieku. Tego typu problemy komunikacyjne mogą wynikać z wielu nawet z pozoru prozaicznych powodów. Dlatego warto wiedzieć, jak mówić żeby dzieci nas słuchały, oraz jak konstruktywnie rozmawiać ze swoim dzieckiem.

Zauważaj emocje i bądź aktywnym słuchaczem

Dzieci uczą się, naśladując dorosłych, zatem jeśli chcemy, aby nas słuchały, powinniśmy nauczyć je, jak to się robi na własnym przykładzie. Zatem rodzice uważnie słuchający swoich pociech i zwracający uwagę na przejawiane przez dzieci emocje, nie tylko mają większą szansę na porozumienie się z dzieckiem, ale jeszcze przy okazji mogą je nauczyć, że warto słuchać drugiej osoby.

Zauważanie emocji dziecka nie musi być trudne, wystarczy zaakcentować, że widzimy daną emocję u dziecka i rozumiemy powody, dla których się pojawiła. Jeśli jest to emocja negatywna, warto również zaproponować sposób na zmianę nastroju na przykład poprzez wspólną zabawę, wyjście z domu, czy przygotowanie ulubionego posiłku.

Odpowiednia mowa ciała oraz dostosowanie języka do wieku dziecka

Mowa ciała ma ogromne znaczenie w komunikacji międzyludzkiej. Dzieci również reagują na sygnały niewerbalne, które do nich wysyłamy. Dlatego rozmawiając z mniejszym dzieckiem, warto przykucnąć, by nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Najlepiej byłoby również zachować postawę otwartą, nie okazywać zniecierpliwienia oraz nie podnosić bez potrzeby głosu.

Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie języka do wieku dziecka. Powinniśmy w taki sposób formułować swoje myśli, aby były one zrozumiałe dla naszej pociechy. Ponieważ dzieci przestaną nas słuchać, jeśli uznają nasze komunikaty za zbyt skomplikowane, będą wówczas bardziej sugerować się naszą mową ciała, niż tym, co faktycznie do nich mówimy.

Zaskocz dziecko, przykuj jego uwagę!

Wprowadzenie elementu zaskoczenia oraz wywołanie w dziecku zaciekawienia, to świetne metody na przykucie jego uwagi. Oczywiście nie można ich stosować zbyt często, żeby nie straciły na swojej sile. Jednak od czasu do czasu warto spróbować w ten sposób zainteresować dziecko tym, co mamy mu do powiedzenia. W tym celu można wspomnieć o szykowanej niespodziance, wypowiedzieć zabawne słowo lub nawet pokusić się o śpiewanie, czy gwizdanie. Zaskoczone dziecko od razu zacznie nas słuchać, bo będzie po prostu ciekawe, dlaczego zachowaliśmy się w tak niestandardowy sposób.

Podsumowując, jeśli widzimy, że dziecko nas nie słucha, powinniśmy skupić się na tym, jak przekazujemy nasze komunikaty i zastanowić się nad możliwością wprowadzenia zmian. Dobra komunikacja w rodzinie to podstawa udanych relacji, dlatego warto o nią zadbać, a im wcześniej to zrobimy, tym lepsze uzyskamy rezultaty.

Moda w pracy: jak połączyć elegancję z wygodą

Redakcja misialala.pl

Zespół miłośniczek dzieci, mody i zdrowia. Dzielimy się poradami dotyczącymi wychowania i spędzania czasu z dziećmi, pomysłami na stylizacje modowe i doradzamy w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym
Bezpieczeństwo dziecka w podróży: co warto wiedzieć?
Rozwój mowy u dzieci: kiedy i jak wspierać?

Jesteś zainteresowany reklamą?