Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Objawy cukrzycy u dzieci i ich specyfika

24 stycznia 2022 objawy cukrzycy u dzieci


Cukrzyca już od wielu lat zaliczana jest do grupy tych schorzeń, których nie wolno bagatelizować. Od niedawna zwraca się jednak uwagę na nowy problem związany z nią. Trudno przecież nie dostrzec tego, że coraz częściej diagnozuje się ją u dzieci, zarówno tych w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i znacznie młodszych. Choroba ta może mieć wiele przyczyn, a prawidłowe leczenie w dużej mierze jest uzależnione od jej szybkiego rozpoznania.

Cukrzyca u dzieci – charakterystyka

Cukrzyca to jedna z tych chorób, które są stosunkowo proste w diagnozie. Przeważnie już określenie poziomu cukru we krwi daje pewne pojęcie nie tylko o samej chorobie, ale również o tym, jakie jest jej stadium rozwoju. Do dziś nie jesteśmy jednak w stanie wymienić wszystkich przyczyn jej obecności. Wiemy jednak, że o źródłach tej choroby u najmłodszych można mówić w tym samym kontekście, co u osób dorosłych. Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru jest możliwe dzięki produkowanemu przez trzustkę hormonowi znanemu jako insulina. Jeśli jego wydzielanie zostanie w jakiś sposób upośledzone, ma miejsce niekontrolowany wzrost stężenia glukozy, a sama choroba zaczyna się rozwijać. Nieleczona może stanowić zagrożenie tak dla zdrowia, jak i dla życia pacjenta.

Objawy cukrzycy u dzieci

Jak już wspomniano, cukrzyca może być diagnozowana u dzieci w różnym wieku, niemal zawsze objawia się jednak tak samo. Mali pacjenci skarżą się na większe niż dotychczas pragnienie, rodzice wielu z nich obserwują także częstomocz, choć nie wiąże się on z żadnymi schorzeniami układu moczowego oraz nerek. Rodziców powinien też zaniepokoić spadek masy ciała maluchów. Bardzo często okazuje się jednak, że objawy cukrzycy u dzieci nie są wcale aż tak oczywiste. Organizm reaguje na problemy ze stężeniem glukozy rozdrażnieniem, dziecko zaczyna mieć też trudności w nauce połączone z męczliwością. Pojawiają się także problemy ze skórą, a u starszych dzieci – infekcje intymne.

Objawy a typ cukrzycy

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się tym, że daje o sobie znać z dużą gwałtownością. Przeważnie rozpoczyna się od częstego oddawania moczu połączonego z dużym pragnieniem, choć do jej objawów zalicza się również ubytek masy ciała występujący nawet pomimo wzmożonego apetytu, skłonność do stanów zapalnych gardła oraz zapach acetonu z ust. Cukrzyca typu drugiego jest bardziej podstępna i przez długi czas rozwija się bezobjawowo. W pewnym momencie dają jednak o sobie znać objawy skórne na czele z problemami z gojeniem się ran, nawracające infekcje i zakażenia, a także senność i zmęczenie. Dziecko może też zmagać się z napadami głodu.

Korzyści płynące z chodzenia na plac zabaw

Redakcja misialala.pl

Zespół miłośniczek dzieci, mody i zdrowia. Dzielimy się poradami dotyczącymi wychowania i spędzania czasu z dziećmi, pomysłami na stylizacje modowe i doradzamy w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym
Bezpieczeństwo dziecka w podróży: co warto wiedzieć?
Rozwój mowy u dzieci: kiedy i jak wspierać?

Jesteś zainteresowany reklamą?