Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Rodzinna wycieczka rowerowa, czyli pomysł na wspólną aktywność na świeżym powietrzu

24 stycznia 2022 rodzinna wycieczka rowerowa


Rodzice, którzy lubią aktywność chętnie zarażają swoje dzieci sportowymi pasjami. Pływanie, jazda na nartach, łyżwach, wizyty na ściance wspinaczkowej czy jazda na rowerze to świetne pomysły na wspólne bycie w ruchu. Nie każda dyscyplina jest dla wszystkich, ale rodzinna wycieczka rowerowa to coś, co pozostaje w zasięgu większości z nas.

O czym musimy pamiętać, udając się na rodzinną wycieczkę rowerową?

Planowanie przejażdżki na rowerach z dziećmi wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze, aby rodzice zagwarantowali maksimum bezpieczeństwa sobie i swoim pociechom.

Po pierwsze, należy zadbać o stan techniczny rowerów dla małych i dużych. Przed wycieczką warto sprawdzić, czy sprzęt nie wymaga konserwacji, szczególnie gdy planujemy pierwszą przejażdżkę po zimie. Jeśli sami nie znamy się na tym, najlepiej skorzystać z usług serwisu sprzętu rowerowego.

Jeśli natomiast nie posiadamy swoich bicyklów, możemy je po prostu wypożyczyć. Podobnie jak przyczepkę lub fotelik do przewozu najmłodszych. Pamiętajmy także o kaskach dla każdego uczestnika wycieczki. Często rodzice wyposażają dzieci w porządne kaski i ochraniacze na łokcie i kolana, jednocześnie nie zabezpieczając choćby swojej głowy, a to duży błąd.

Od kiedy dzieci mogą jeździć w foteliku rowerowym albo przyczepce?

Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, trzeba zastanowić się, w jaki sposób umożliwić im komfortowy przejazd. Możemy skorzystać z przyczepki rowerowej albo fotelika rowerowego. Przyczepka nadaje się nawet dla niemowląt, niektórzy producenci proponują nawet rozwiązanie w postaci umieszczonego wewnątrz przyczepki hamaczka dla malca, który jeszcze dobrze nie siada.

Dziecko, które samodzielnie, sztywno siedzi może podróżować już w pozycji siedzącej zarówno w przyczepce jak i w foteliku. Za bezpieczny czas rozpoczęcia przygód z fotelikiem czy przyczepką uznaje się, gdy dziecko ma około 1,5 roku. Niektórzy próbują tego już wcześniej. Pamiętajmy, że jeśli mamy wątpliwości do do tego, czy kręgosłup i mięśnie naszego maluszka są już wystarczająco mocne – skonsultujmy się z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Rodzinna wycieczka rowerowa – jak wybrać trasę?

Kiedy już skompletujemy bezpieczny sprzęt, upewnimy się, na czym pojadą dzieci i założymy kaski na głowy, pora wybrać trasę.

Małe dzieci nie będą zachwycone z przejażdżki po nierównościach, na których będą odczuwać wstrząsy. Lepiej więc od razu poszukać ścieżki rowerowej (dla bezpieczeństwa lepiej unikać z dziećmi jazdy po ulicy) z gładką, jednolitą nawierzchnią z asfaltu lub szutru. Gdy będziemy jechać z przyczepką, droga rowerowa powinna być szeroka, abyśmy nie mieli problemu z mijaniem innych rowerzystów.

Dobrze, gdy nasza trasa rowerowa będzie miała punkty interesujące dla dzieci, takie jak plaża nad rzeką czy plac zabaw. Motywacja w postaci dotarcia do przyjemnego dla maluchów miejsca z pewnością podniesie ich morale w czasie jazdy.

Korzyści płynące z chodzenia na plac zabaw

Redakcja misialala.pl

Zespół miłośniczek dzieci, mody i zdrowia. Dzielimy się poradami dotyczącymi wychowania i spędzania czasu z dziećmi, pomysłami na stylizacje modowe i doradzamy w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nauka poprzez zabawę: pomysły na codzienne aktywności
Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka
Znaczenie rutyny w życiu malucha

Jesteś zainteresowany reklamą?